Śledź nas na:



Przedstaw znane Ci mity greckie, które są istotne w literaturze.

Krótka wypowiedź na temat: Przedstaw znane Ci mity greckie, które są istotne w literaturze.

Mit prometejski opiewa dzieje Prometeusza, który ukochał ludzkość i ukradł ogień z Olimpu. Ukarano go - został przykuty do skał Kaukazu i tam sęp wyjadał mu wątrobę. Prometeusz po dziś dzień symbolizuje postawę poświęcenia się dla ludzkości - prometeizm. Postawę tą przypominano między innymi w:

1) Konrad Wallenrod - cierpi za miliony walcząc w obronie ojczyzny,

2) Kordian - zamierza wziąć na siebie zbrodnię królobójstwa,

3) Doktor Rieux (Dżuma) - z poświęceniem leczy chorych.


Mit ikaryjski (Mit o Dedalu i Ikarze). Dedal, zdolny konstruktor, zbudował słynny labirytn dla Minotaura. Tęsknił za ojczyzną, a nie mógł wydostać się z Krety, więc skonstruował skrzeydła z ptasich piór, zlepionych woskiem. Wraz z synem wzniósł się w przestworza. Utwór ważny, bo ukazuje dwie postawy - młodzieńczą, entuzjastyczną, podejmującą ryzyko (Ikar) i rozsądną, bezpieczną (Dedal).

Herbert Draper - "Lament po Ikarze" (obraz),

"Ikar" Jarosława Iwaszkiewicza (opowiadanie).


Mit Syzyfa (Mit o Syzyfie). Syzyf był królem Koryntu, bywalcem Olimpu i plotkarzem. Nie potrafił zachować boskich sekretów dla siebie. Knuł rozmaite intrygi. Pewnego razu zdradził rzecz zbyt ważną i naraził się Zeusowi, który wysłał po niego Boga śmierci. Syzyf przchytrzył Hadesa, doprowadzając do tego, że sam się uwięził. Powstał wielki bałagan, ludzie przestali umierać, a Syzyf śmiał się do czasu, gdy przyszedł po niego Ares. Bogowie ukarali go - kazali mu wtaczać pod górę głaz, który cały czas spadał.

Syzyfowe prace są teraz synonimem pracy bezsensownej.

"Syzyfowe prace" - opowiadanie Stefana Wyszyńskiego.



Zobacz także